Raha säästmine on oluline oskus, mis aitab parandada finantsilist heaolu ja vähendada stressi. Siin on 15 praktilist ja lihtsalt rakendatavat nippi, kuidas oma kulutusi vähendada ja säästa raha.

Toidukulud

Toidukulud on üks kodumajanduse suurimaid väljaminekuid, mistõttu on nende vähendamine väga kasulik. Isegi väikesed muudatused toidukulutustes, nagu kodus kokkamise eelistamine restoranis söögi asemel või ostunimekirja järgimine, võivad pikemas perspektiivis tuua suuri sääste. Siin on mõned praktilised nipid, kuidas toidukuludelt kokku hoida.

1. Kutsu sõbrad koju, mitte restorani

Restoranis söömine võib olla kulukas. Klaas veini restoranis maksab peaaegu sama palju kui terve pudel kodus. Selle asemel, et kohtuda sõpradega restoranis, korraldage kohtumised kodus, kus saate nautida isetehtud toitu ja meelelahutust. See vähendab oluliselt kulutusi ja loob mõnusa õhkkonna.

2. Võta lõunasöök tööle kaasa

Eelmisel õhtul valmistatud toit on suurepärane lõunasöök järgmiseks päevaks. See mitte ainult ei hoia kokku raha, vaid on ka tervislikum. Väikese lisainvesteeringuga õhtusööki saab valmistada piisavalt toitu, et jätkuks ka lõunaks.

3. Mine poodi täis kõhuga

Tühja kõhuga poodi minnes on lihtne teha impulssoste, mis sageli on kallid ja ebatervislikud. Pärast sööki poodi minnes suudad paremini kinni pidada oma ostunimekirjast ja vältida liigseid kulutusi.

4. Kasuta toiduveebipoode

Toidu veebipoed võimaldavad hoida kinni ostunimekirjast ja vältida emotsionaalseid oste. See säästab nii aega kui ka raha, kuna vältida saab mittevajalikke oste.

5. Ära mine poodi enne, kui külmkapp on tühi

Enne kui lähed poodi, proovi ära kasutada kõik toiduvarud kodus. See aitab vältida toidu raiskamist ja vähendada kulutusi, sest ei pea ostma juba olemasolevaid tooteid.

Liiklus

Liiklus on teine suur kuluallikas, eriti autoomanikele. Siin on mõned viisid, kuidas muuta oma liikumine odavamaks ja keskkonnasõbralikumaks. Alates jalutuskäikudest ja ühistranspordi kasutamisest kuni auto jagamiseni naabrite ja sõpradega – väikeste muudatustega saab säästa palju raha ja samal ajal ka keskkonda hoida.

6. Käi jalgsi

Lühikeste vahemaade läbimiseks on jalgsi käimine suurepärane alternatiiv. See on tasuta ja tervislik ning tihti ka kiirem kui teiste transpordivahendite kasutamine linnas.

7. Ole teadlik auto kasutamise kuludest

Arvuta kokku kõik auto omamise kulud – kindlustus, kütus, hooldus, rehvide vahetus jne. Mõtle, kas auto omamine on tõesti vajalik või saaksid hakkama ka ilma selleta või näiteks ühe autoga pere kohta.

8. Kasuta ühistransporti

Ühistransport on soodne ja mugav viis liiklemiseks. Sõidu ajal saad lugeda, kuulata muusikat või lihtsalt puhata, samal ajal kui keegi teine juhib.

9. Jaga sõite naabritega

Kui elad lähedal kolleegidele või lastele, kes käivad samas koolis, siis võib auto jagamine vähendada kütusekulutusi. Koos sõites saate kulusid jagada ja keskkonda säästa.

10. Sõida liikluses korralikult ja järgi parkimisreegleid

Õige liikluskäitumine aitab vältida liiklustrahve ja liiklusõnnetusi, mis võivad olla kulukad. Parkimistrahvid võivad samuti kiiresti koguneda, seega jälgi alati parkimisreegleid.

Majapidamise kulud

Majapidamise kulud katavad kõik koduse elu kulud, alates elektriarvetest ja veekuludest kuni kodumasinate hoolduse ja remontideni. Siin on mõned lihtsad viisid, kuidas vähendada kodumajapidamise kulusid ilma mugavusi ohverdamata.

11. Väldi hooajatoodete ostmist hooaja jooksul

Osta hooajariideid ja -esemeid siis, kui nende hooaeg on lõppenud, sest siis on need sageli allahinnatud. Näiteks talveriideid ostes kevadel või jõulukaunistusi pärast jõule.

12. Jälgi elektrikulu

Väiksed muudatused võivad tuua suuri sääste. Kasuta LED-lampe, lülita välja tuled, kui lahkud ruumist, ja vähenda küttesüsteemi kasutamist, kui oled kodust pikemalt eemal.

13. Küsi allahindlust telekommunikatsiooniettevõtetelt

Uuri sõpradelt ja tuttavatelt, milliseid soodsaid pakkumisi nad kasutavad. Võta ühendust oma teenusepakkujaga ja küsi, kas nad saavad pakkuda paremaid tingimusi. Kui ei saa, mõtle teenusepakkuja vahetamisele.

14. Ole järjepidev oma tegevustes

Isegi kui teed vea ja kulutad rohkem kui plaanitud, õpi olukorrast ja paranda oma harjumusi järgmisel korral. Harjumuste muutmine võtab aega, kuid toob pikemas perspektiivis suurt kasu.

15. Kontrolli oma tellimusi

Vaata üle kõik oma tellimused, nagu Netflix, Spotify, Youtube Premium jne. Mõtle, milliseid teenuseid sa tõesti kasutad ja milliseid saaksid lõpetada, et säästa raha.

Nende lihtsate ja praktiliste nõuannete järgimine aitab vähendada igapäevaseid kulutusi ja koguda sääste. Iga väike samm loeb ja toob lõpuks kaasa märgatava rahalise paranemise.

Nende lihtsate ja praktiliste nõuannete järgimine aitab vähendada igapäevaseid kulutusi ja koguda sääste. Iga väike samm loeb ja toob lõpuks kaasa märgatava rahalise paranemise. Lisaks nendele nippidele saab raha säästa ka laenuvõrdluse abil.

Nordicbanks.ee on suurepärane abivahend laenude võrdlemiseks, olgu selleks siis autolaenud või refinantseerimislaenud.

Refinantseerimislaenud võimaldavad sul koondada mitmed laenud üheks, sageli madalama intressimääraga laenuks. See aitab vähendada igakuiseid makseid ja kogumaksumust. Kasutades Nordicbanks.ee laenuvõrdlusportaali, saad leida parimad laenupakkumised ja seeläbi oma kulusid veelgi vähendada.

Korduma kippuvad küsimused ja vastused säästmise kohta

Kasuta rohkem ühistransporti, jaga sõite naabritega ja kaalu, kas autoomamine on tõesti vajalik. Lühikeste vahemaade läbimiseks eelista jalgsi käimist.

Refinantseerimine tähendab mitme laenu koondamist üheks uueks laenuks, tihti madalama intressimääraga. See võib vähendada igakuiseid makseid ja kogumaksumust, aidates seeläbi paremini oma rahalisi vahendeid hallata.

Alusta eelarve koostamisest. Kaardista oma igakuised sissetulekud ja väljaminekud ning leia valdkonnad, kus saad kulutusi vähendada.

Planeeri toidukorrad ette, võta lõunasöök tööle kaasa ja väldi impulssoste poes käies. Kasuta toiduveebipoode ja proovi enne uue ostu tegemist ära kasutada olemasolevad varud.