Laenuterminid ja mida need tähendavad

Laenuterminite mõistmine on oluline, et teha teadlikke finantsotsuseid. Alljärgnevalt on esitatud kõige levinumad laenuterminid ja laenutooted, mida kohtate erinevates laenupakkumistes. Iga termin on selgitatud lühidalt ja selgelt, et aidata teil paremini mõista, mida need tähendavad ja kuidas need teie laenuvõtmise otsuseid mõjutavad.

A

Annuiteetgraafik
Laenu tagasimaksegraafik, kus igakuine makse on sama suurusega, sisaldades nii põhiosa kui ka intressi. Makse algusperioodil on intressi osakaal suurem, hiljem aga põhiosa osakaal suureneb.

Autolaen
Autoaen on laen, mis on mõeldud sõiduki ostmiseks. Tavaliselt on see laen tagatud ostetava autoga ja intressimäär on fikseeritud või muutuv.

Autoliising
Finantsteenus, mille käigus saab laenuvõtja sõiduki kasutada, tasudes selle eest igakuiseid makseid. Lepingu lõppedes võib sõiduki tagasi anda, välja osta või lepingut pikendada.

E

Euribor
Euroopa pankadevaheline intressimäär, mida kasutatakse baasintressimäärana paljudele laenudele, eriti eluasemelaenudele. Euribori muutumine mõjutab otseselt muutuvate intressimääradega laenude intresse, muutes laenumaksed kas kõrgemaks või madalamaks.

F

Fikseeritud intressimäär
Intressimäär, mis jääb kogu laenuperioodi vältel muutumatuks, pakkudes laenuvõtjale stabiilsust igakuiste maksete osas.

H

Hüpoteeklaen
Laen, mis on tagatud kinnisvaraga. Kui laenuvõtja ei suuda laenu tagasi maksta, võib laenuandja kinnisvara sundmüüki panna, et katta laenujääk.

I

Intressimäär
Protsent, mida laenuvõtja maksab laenuandjale laenu kasutamise eest. Intressimäär võib olla fikseeritud või muutuv.

Inflatsioon
Üldine hinnatõus majanduses, mille käigus väheneb raha ostujõud. Inflatsioon võib mõjutada laene, tõstes intressimäärasid ja seega ka laenu kogukulu. Samas võivad fikseeritud intressimääraga laenud inflatsiooni eest teatud määral kaitsta.

K

Kaastaotleja
Isik, kes esitab laenutaotluse koos peamise laenutaotlejaga. Kaastaotleja vastutab laenu tagasimaksmise eest võrdväärselt peamise taotlejaga, suurendades võimalusi laenu saamiseks ja pakkudes laenuandjale täiendavat tagatist.

Krediidi kulukuse määr (KKM)
Laenu kogukulu aastas, väljendatuna protsendina laenusummast. KKM hõlmab kõiki laenuga seotud kulusid, nagu intressid, lepingutasud ja muud lisatasud.

Krediidikonto
Personaalne krediidikonto, mida saab kasutada vastavalt vajadusele. Intresse makstakse ainult kasutatud summalt, ja krediidikonto võimaldab paindlikke tagasimakseid.

Krediidilimiit
Paindlik laenutüüp, mis töötab sarnaselt krediitkaardile. Laenuvõtja saab kasutada krediidilimiiti vajaduse korral ning maksab intressi ainult kasutatud osa eest.

Kiirlaen
Lühiajaline laen, mis on mõeldud kiirete ja ootamatute kulutuste katmiseks. Kiirlaenud on tuntud oma kiire taotlemisprotsessi ja lühikese tagasimakseperioodi poolest, kuid nendega kaasnevad tavaliselt kõrgemad intressimäärad.

L

Laen
Finantstoode, mille käigus laenuandja annab laenuvõtjale teatud summa raha, mida tuleb tagasi maksta kokkulepitud aja jooksul koos intressidega. Laene võib kasutada erinevatel eesmärkidel, alates eluaseme ostmisest kuni väiksemate igapäevaste kulude katmiseni.

Laenukäendaja
Isik, kes võtab endale kohustuse maksta laen tagasi, kui laenuvõtja seda ei suuda.

Laenuperiood
Ajavahemik, mille jooksul laen tuleb täielikult tagasi maksta.

Laenusumma
Summa, mille laenuvõtja saab laenuandjalt ja mida tuleb tagasi maksta koos intressidega.

Laenuvõrdlus
Laenuvõrdlus on protsess, kus võrreldakse erinevate laenupakkujate tingimusi, et leida sobivaim lahendus.

Lepingutasu
Ühekordne tasu, mida laenuandja küsib laenulepingu sõlmimise eest.

M

Maksegraafik
Ajaplaan, mis näitab, millal ja kui palju laenuvõtja peab laenu tagasimakseid tegema.

Maksepuhkus
Ajutine leevendus, mille käigus laenuvõtja ei pea tasuma laenu põhiosa, vaid ainult intressi. Tavaliselt pikeneb laenuperiood maksepuhkuse võrra.

Muutuv intressimäär
Intressimäär, mis võib laenuperioodi jooksul muutuda, sõltudes turutingimustest.

Muutuv intressimäär
Intressimäär, mis võib laenuperioodi jooksul muutuda, sõltudes turutingimustest.

P

Paadilaen
Paadilaen on laen, mis on mõeldud paadi või muu veesõiduki ostmiseks. Seda tüüpi laen võib olla tagatud ostetava paadiga.

Pulmalaen
Pulmalaen on spetsiaalne laenutoode, mis on mõeldud pulmadega seotud kulutuste katmiseks, sealhulgas koht, toitlustus, rõivad ja muud vajalikud teenused.

Puhkuselaen
Laen, mis on spetsiaalselt mõeldud reisi või puhkuse finantseerimiseks. Tavaliselt on see tagatiseta laen, mida saab kasutada reisikulude, majutuse ja muude puhkusel tekkivate kulude katmiseks.

R

Reisilaen
Reisilaen on laen, mida kasutatakse reisi või puhkuse finantseerimiseks. Seda tüüpi laenud on tavaliselt tagatiseta ja lühema tagasimakseperioodiga.

Refinantseerimislaen
Refinantseerimislaen on laen, mida kasutatakse olemasolevate laenude tasumiseks, sageli paremate tingimuste saamiseks, näiteks madalam intressimäär või pikem tagasimakseperiood.

S

SMS-laen
SMS-laen on lühiajaline väikelaen, mida saab taotleda ja kinnitada SMS-i teel. Need laenud on sageli kõrgema intressimääraga ja lühema tagasimakseajaga.

T

Tagatisega laen
Laen, mis on tagatud mingi varaga (nt kinnisvara, auto), mida laenuandja võib laenuvõtja maksevõimetuse korral müüa.

Tagatiseta laen
Tagatiseta laen on laen, mis ei nõua tagatist. Selliste laenude intressimäär on tavaliselt kõrgem, kuna laenuandja risk on suurem.

Tarbimislaen
Tarbimislaen on universaalne laen, mida saab kasutada erinevatel eesmärkidel, näiteks kodu renoveerimiseks, puhkuse rahastamiseks või muude suuremate ostude tegemiseks. Tarbimislaenud on tavaliselt tagatiseta.

V

Väikelaen
Väikelaen on tavaliselt tagatiseta tarbimislaen, mida kasutatakse suuremate ostude või ootamatute kulutuste finantseerimiseks. Väikelaenude summad on tavaliselt väiksemad kui hüpoteeklaenude puhul.

Viivis
Summa, mida laenuvõtja peab maksma, kui ta ei tee makseid õigeaegselt. Viivised lisanduvad tavaliselt iga hilinenud päeva eest.

Võlateade
Teade, mille laenuandja saadab laenuvõtjale, kui viimane pole laenumakseid teinud, ja milles on teave tasumata summade ja täiendavate kulude kohta.